Стоматология КиевСтоматологическая клиника Plombir Dental

Вивих скронево-нижньощелепного суглоба

02.06.2020

З обох сторін особи в області скроні розташований скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС), який відповідає за рухливість нижньої щелепи. Завдяки йому ми може посміхатися, говорити і пережовувати їжу. Це один з найбільш рухливих суглобів в тілі людини.

Вивих СНЩС

При вивиху СНЩС людина втрачає можливість управляти нижньою щелепою, вона виявляється в заблокованому положенні і вправити її на місце без медичної допомоги неможливо. Така травма супроводжується гострим болем, неможливістю закрити рот, підвищеним слиновиділенням і порушення мови.

Будова СНЩС

Суглоб, який відповідає за з'єднання нижньої щелепи з черепом і забезпечує її рухливість, влаштований за принципом шарніра, аналогічно тазостегнового або плечового суглобу. При русі щелепою головка суглоба (мищелок) виходить з суглобової виїмки і подається вперед. На зворотному ході мищелок повертається в суглобову виїмку, де знаходиться в стані спокою.

Перед початком суглоба є суглобовий горбок, який є частиною кістки щелепи. Він повинен обмежувати вихід виростка за межі суглоба, але в разі зовнішнього впливу або ослаблення м'язів мищелок прослизає за суглобовий горбок. У такому положенні суглоб не може повернутися в зворотне положення, тому що рух виростка назад обмежена суглобовим горбком. У такому положенні рот пацієнта відкритий, він відчуває біль в нижній щелепі і за вухами, а м'язи обличчя може звести судомою.

Класифікація

Вивих СНЩС через виникнення поділяють на два типи.

 • Травматичний. Настає в результаті перенесеної травми, це може бути удар в область щелепи, широко відкритий рот (гучний крик, позіхання, блювання), надмірне навантаження на зуби (тверде тіло потрапило в їжу, спробували розкусити волоський горіх). Такий вивих небезпечний тим, що крім зміщення суглоба може привести до його пошкодження або подальшому розвитку запалення.
 • Звичний. Відбувається при широкому відкриванні рота або пережовуванні твердої їжі і визначається схильністю пацієнта до вивиху. Під цими факторами розуміють перенесений раніше травматичний вивих СНЩС, що привів до розтягування зв'язкового апарату або вродженої неглибокої суглобової ямкою. Така патологія характерна для жінок в підлітковому віці і пов'язана з формою обличчя.

Крім цього вивихи СНЩС класифікують у напрямку зсуву і кількості пошкоджених суглобів (односторонній і двосторонній).

Лікування вивиху СНЩС

Вправляти вивих СНЩС повинен стоматолог або травматолог, тобто лікар, який знає особливості конструкції суглоба і розуміє як його повернути в нормальне положення. Лікування проводиться за наступним алгоритмом:

 1. Діагностика. Визначити наявність двостороннього або одностороннього вивиху можна за зовнішніми ознаками, але для початку лікування цього недостатньо. В обов'язковому порядку виконується рентгенівське дослідження з метою встановити тип зміщення (вперед, назад або в бік), а також перевірки на наявність пошкоджень в суглобі.
 2. Виправлено щелепи. Щоб вправити вивих нижньощелепного суглоб лікар використовує одні з існуючих методів, таких як Гіппократа, Блехмана-Гершуні або Попеску. Всі вони проводяться вручну, вибір залежить від типу вивиху. Перед самою операцією пацієнту дають місцеву анестезію, чим довше щелепу перебувала в аномальному положенні, тим болючіше її поставити на місце. У рідкісних випадках потрібне хірургічне втручання, якщо суглоб був пошкоджений або його потрібно почистити від згустків крові утворилися в результаті травми.
 3. Запобігання повторного вивиху. Після успішного повернення щелепи пацієнта на місце, на голову пацієнта накладають пращевидную пов'язку, яка буде утримувати рот в закритому стані. Потім її можна замінити на спеціальну шину, що обмежує рух нижньої щелепи. Це потрібно для запобігання рецидиву. На час реабілітації пацієнтові доведеться вживати тільки рідку і м'яку їжу.

Профілактика

У пацієнта можуть спостерігатися періодичні звичні вивихи щелепного суглоба, якщо він раніше переніс травматичний вивих або має схильність до розвитку даної травми. Під схильністю розуміють дуже слабкі м'язи обличчя, які не можуть утримати мищелок в межах суглоба при відкриванні рота. А також вроджену патологію у вигляді невеликого суглобового горбка. Мищелок дуже легко проходить через нього, але вже не може повернутися назад в нормальне положення.

У таких випадках пацієнту рекомендують стежити за собою і не вживати дуже тверду їжу, а також не відкривати рот широко. Якщо зібралися позіхнути, притримайте нижню щелепу рукою. Якщо цієї профілактики недостатньо, то лікарі вдаються до медичних методам. По-перше, в порожнину рота можна встановити конструкцію перешкоджає зсуву нижньої щелепи. Спеціальна шина буде обмежувати можливість відкрити рот і тим самим запобігти вивих суглоба. Розрізняють знімні і незнімні конструкції такого типу. Є спеціальні апарати, які не тільки обмежують рух щелепи, а й надають навантаження на лицьові м'язи, щоб вони зміцнилися і могли утримувати СНЩС в нормальному положенні.

По-друге, можна провести операцію - емінектомію. Суть операції полягає у видаленні суглобового горбка, щоб ніщо не заважало виростка повернутися в суглобову ямку.

1 5 5
Вивих скронево-нижньощелепного суглоба
Вивих скронево-нижньощелепного суглоба400600
Стоматология Киевг. Киев+38 (044) 236-02-31
Стоматология Киев150250
2020-06-02https://plombir-dental.com.ua/vyvyh-nyzhnoshchelepnogo-sugloba
Оцінка: 
Середнє: 5 (1 голос)

Читайте також

 • Перікоронаріт

  Перікоронаріт

  02.06.20

  При утрудненому прорізуванні зубів спостерігається розвиток захворювання перикоронарита....

 • Периостит

  Периостит

  02.06.20

  Запальний процес в окісті називається періостит, а самі пацієнти часто використовують не...

 • Сіалоаденіт

  Сіалоаденіт

  02.06.20

  Термін сіалоаденіт об'єднує всі види запалення слинних залоз, яких є три пари (основні...

 • Вивих зуба

  Вивих зуба

  02.06.20

  Зуби надійно утримуються на своєму місці за рахунок тканин пародонта, що дозволяє йому...

Оцініть європейську якість і стиль,
не виїжджаючи за межі Києва

Наша відмінність - надання професійної медичної допомоги в атмосфері психологічного комфорту клієнтів. Висока кваліфікація персоналу, сучасне обладнання, індивідуальний підхід і європейський сервіс. Особливу увагу нашим маленьким пацієнтам.

м. Київ

вул. Богдана Гаврилішина, 13/1

Поруч з метро Політехнічний інститут

На перетині проспекту Перемоги