Термін сіалоаденіт об'єднує всі види запалення слинних залоз, яких є три пари (основні залози) в порожнині рота: привушні, підщелепні і під'язикові. Слина грає важливу роль в травній системі, а також змочує ротову порожнину. Будь-які порушення в роботі слинних залоз призводять до серйозних наслідків, тому їх лікування рекомендовано проводить відразу після виявлення перших симптомів.
Причини захворювання
До сіалоаденіта призводять запалення епідемічного і неепідеміческая характеру:
- Всілякі вірусні та інфекційні захворювання, які можуть дати ускладнення на слинні залози. У дитячому віці подібні проблеми виникають у дітей при зараженні «свинкою». Ця хвороба передається повітряно крапельним шляхом і її частим ускладненням є запалення лімфатичних вузлів, які в свою чергу, призводять до порушення роботи привушних залоз. Але існує безліч інших вірусних захворювань, які мають аналогічні ускладнення, просто вони рідше виявляються.
- До другої групи належать різні фактори, що призводять до порушення роботи слинних залоз шляхом закупорки протоки. Це може бути перенесена травма, наслідок хірургічного втручання, попадання сторонніх предметів в порожнину рота, розвиток Сіалолітіаз (утворення каменів у слинних залозах). Також проток залози може бути закупорений після лікування таких захворювань як пневмонія, тиф і ряду інших, це одне з можливих ускладнень, викликаних особливостями застосовуваної терапії.
Симптоми і ускладнення
Запальні процеси, що вражають слинні залози, характеризуються такими симптомами:
- біль у верхній частині гортані під час їжі;
- набряклість щоки або шиї, почервоніння шкірних покривів;
- порушення роботи смакових рецепторів, поява неприємного присмаку в роті;
- сухість в ротовій порожнині через нестачу слини;
- больові відчуття, які виникають при відкриванні рота;
- біль в області мочки вуха, вона навіть може трохи відстовбурчені;
- в роті з'являється каламутна рідина, це гній який потрапляє в слину з запаленої залози;
- загальне погіршення самопочуття, поява задишки, постійна втома, висока температура тіла.
Характерною особливістю сіалоаденіта є той факт, що симптоми можуть проявлятися короткочасно. Погіршення здоров'я може спостерігатися певний час, потім проблеми зі здоров'ям зникнуть повністю і повторюватися через якийсь проміжок часу. Це є однією з основних небезпек даного захворювання, тому що пацієнт списує проблеми зі здоров'ям на тимчасові, і не звертається за медичною допомогою, хоча насправді запальні процеси тривають.
Запущене запалення переходить в гнійну стадію і може проявитися у вигляді гнійників в порожнині рота. Потім настає ураження здорових слинних залоз, а хвороботворні бактерії можуть проникнути вглиб організму і дати ускладнення на нервову систему, нирки і підшлункову залозу. Також є зафіксовані факти переходу захворювання на мозкові оболонки, що може привести до повної або часткової втрати дієздатності.
Лікування гострої форми
Сіалоаденіт протікає в гострій або хронічній формі. При лікуванні гострого запалення застосовуються препарати, які сприяють виділенню слини, що має нормалізувати роботу залози. Додатково призначаються препарати для зняття запалення і знезараження порожнини рота, а також проводиться фізіотерапевтичне лікування.
Найчастіше застосовують терапію на апараті УВЧ і електрофорез. Обидві процедури безболісні і надають антибактерицидне вплив, а також прискорюють процес проникнення лікарських препаратів в уражені тканини. Додатково, пацієнту можуть призначити сухі теплі компреси, які він буде накладати самостійно в домашніх умовах.
Важливим фактором терапевтичного лікування є дотримання пацієнтом особливого режиму по догляду за порожниною рота. Потрібно виконувати наступні дії:
- Дотримуватися дієти, їжу рекомендується вживати не жорстку і попередньо дрібно подрібнену.
- Регулярно чистити зуби, після кожного прийому їжі і навіть частіше, щоб видаляти хвороботворні бактерії з порожнини рота.
- Показано рясне тепле питво, це може бути молоко, настої з трав, свіжовичавлені соки.
При наявності підвищеної температури лікуючий лікар може прописати жарознижуючі препарати.
Лікування хронічної форми
Якщо захворювання запущене і перейшло в хронічну форму, то крім перерахованих методів лікування застосовуються і інші способи. Хворому призначають курс антибіотиків, для запобігання поширенню захворювання і активну антибактеріальну терапію. Проводять комплексне обстеження ротової порожнини для визначення необхідності хірургічного втручання.
Операція проводиться в тих випадках, коли в порожнині рота утворилися гнійні мішки, або слинні протоки неможливо прочистити через що утворилися каменів або сторонніх тіл. Такі операції проводяться тільки в крайніх випадках, але при запущеній стадії захворювання лікування іншими способами не представляється можливим. Крім видалення гною і тіл, що ускладнюють виділення слини, безпосередньо в залозу вводяться лікарські препарати. Також можливо повне видалення залози, якщо вона вже не підлягає відновленню.
Кількість коментарів:
0