Стоматологія КиївСтоматологічна клініка Plombir Dental

Порушення секреції слинних залоз

02.06.2020

У роті знаходиться безліч слинних залоз, серед яких виділяють три пари основних, розташованих під верхньою щелепою, під язиком і привушні. Всього за добу вони продукують від 0,5 до 2 л слини, залежить від способу життя людини.

Порушення секреції слинних залоз

Слина виділяється постійно, але її інтенсивність залежить від ряду факторів. Під час прийому їжі залози працюють на максимумі своїх можливостей, а в періоди відпочинку, особливо сну, секреція йде з мінімальною швидкістю. Ці процеси контролюються умовними і безумовними рефлексами, а також станом здоров'я людини.

Які функції виконує слина

Наша слина містить 1% різних з'єднань органічного та неорганічного походження, все інше це вода, яку залози відбирають з живлячих їх капілярів. При нормальній роботі залоз слина виконує наступні функції.

 1. Травна. Волога, що утворюється разом зі слиною, дозволяє розм'якшити їжу і спрощує її пережовування. Також вона обволікає їжу для забезпечення транспортування їжі через горло в шлунок. Люди, у яких слина під час прийому їжі виділяється недостатньо, змушені довго пережовувати їжу або терпіти хворобливі відчуття при ковтанні.
 2. Мінераліз. У слині міститься кальцій і фосфор, ці елементи важливі для здоров'я зубів. Слина змочує емаль, насичуючи її мікроелементами та паралельно видаляючи бактеріальний наліт і частинки їжі. Якщо у пацієнта спостерігається сухість у роті, то якість емалі швидко погіршується і зуби більш схильні до розвитку карієсу. Також підвищується чутливість зубів. Що проявляється гострим болем на холодну або гарячу їжу.
 3. Захисна. Незважаючи на зміст 99% води, в інших 1% речовин є ряд складних з'єднань, які сприяють згортання крові, знищують шкідливі мікроорганізми і стримують розвиток бактерій. Це природний антисептик, який захищає слизову оболонку рота від пересихання і знезаражує її.

Причини порушення секреції

На роботу слинних залоз можуть вплинути різні чинники, серед яких:

 • Прийом лікарських препаратів. При лікуванні складних захворювань часто прописують медикаменти, які дають побічний ефект у вигляді порушення секреції.
 • Гормональний збій, може бути викликаний як захворюваннями, так і психологічними факторами.
 • Вірусні інфекції (свинка, ангіна) або хронічні захворювання (діабет), які дають ускладнення на роботу слинних залоз.
 • Захворювання порожнини рота, які стали причиною потрапляння інфекції в залози.
 • Пошкодження або перекриття проток для слиновиділення, може бути викликано захворюваннями, травмою або попаданням чужорідного тіла.

Незалежно від причини будь-яке порушення секреції впливає не тільки на загальний стан організму, але і може привести до розвитку запальних процесів в залозах. При ураженні однієї залози захворювання швидко передається і на інші. Гострі форми запалень можна зупинити тільки видаленням слинних залоз, після чого пацієнтові доведеться все життя приймати замісну терапію. Тому при перших ознаках порушення слиновиділення рекомендовано звернутися за медичною допомогою.

Захворювання слинних залоз

Найчастіше при порушенні секреції слинних залоз у пацієнтів діагностують такі захворювання:

 • Гіпофункція - недостатнє слюнообразованіе, яке призводить до загальної сухості в порожнині рота. Слизова оболонка стає блідою, на дотик вона суха. Захворювання супроводжується ураженням зубів карієсом, освітою фиссур мовою, появою ранок в порожнині рота і набряками залоз.
 • Ксеротомія - суха слизова оболонка, її ще називають синдромом «гарячого рота». Людина постійно хоче пити, може виникнути печіння або свербіж у роті. Часто супроводжується порушенням сприйняття смаку або відмовою смакових рецепторів.
 • Гіперсальвація - надлишкове виділення слини, може бути збоєм в організмі або захистом реакцією на інші захворювання, наприклад стоматит і гінгівіт. Якщо підвищене слиновиділення триває довгий час, то порушується кислотний баланс в шлунку, що веде до проблем з травленням.

Лікування

Спосіб лікування порушення секреції слинних залоз визначають виходячи з причини виникнення захворювання. Так при наявності збою через психічного розладу, покладена терапія антидепресантами. А якщо захворювання викликане прийомом лікарських препаратів, тоді вони виключаються з курсу лікування або призначаються ті, які компенсують побічні ефекти.

Застосовуються медикаментозні засоби для інтенсифікації або затримування виділення слини, щоб привести рівень секреції в норму. Також можна провести терапію зі зміни складу слини, якщо в ній відсутні основні компоненти. Якщо порушення секреції призвело до початку запального процесу можна застосувати фізіотерапевтичні процедури.

Якщо збій викликаний порушенням прохідності проток залоз спочатку призначають препарати стимулюють секрецію, щоб вони промили природним способом. Якщо це не допомагає, то проводять хірургічну операцію.

Порушення секреції слинних залоз
Порушення секреції слинних залоз400600
Стоматологія Київг. Киев+38 (044) 236-02-31
Стоматологія Київ150250
2020-06-02https://plombir-dental.com.ua/ua/porushennya-sekreciyi-slynnyh-zaloz
Оцінка: 
Голоси відсутні

Читайте також

 • Перікоронаріт

  Перікоронаріт

  02.06.20

  При утрудненому прорізуванні зубів спостерігається розвиток захворювання перикоронарита....

 • Периостит

  Периостит

  02.06.20

  Запальний процес в окісті називається періостит, а самі пацієнти часто використовують не...

 • Сіалоаденіт

  Сіалоаденіт

  02.06.20

  Термін сіалоаденіт об'єднує всі види запалення слинних залоз, яких є три пари (основні...

 • Вивих зуба

  Вивих зуба

  02.06.20

  Зуби надійно утримуються на своєму місці за рахунок тканин пародонта, що дозволяє йому...

Оцініть європейську якість і стиль,
не виїжджаючи за межі Києва

Наша відмінність - надання професійної медичної допомоги в атмосфері психологічного комфорту клієнтів. Висока кваліфікація персоналу, сучасне обладнання, індивідуальний підхід і європейський сервіс. Особливу увагу нашим маленьким пацієнтам.

м. Київ

вул. Богдана Гаврилішина, 13/1

Поруч з метро Політехнічний інститут

На перетині проспекту Перемоги