Стоматологія КиївСтоматологічна клініка Plombir Dental

Надкомплектні зуби

02.06.2020

Гіпердонтія - хвороба, при якій в зубному ряду людини прорізаються зайві, по-науковому, надкомплектні зуби. Подібні симптоми спостерігаються лише у 5% людей, приблизно порівну у чоловіків і жінок. Захворювання може проявитися на стадії молочних зубів, але такі випадки рідкісні, зазвичай зайві зуби починають прорізатися вже після зміни зубів на постійні.

Надкомплектні зуби

Всього у людини повинно бути 20 тимчасових зубів і 32 постійних після їх зміни. Все що більше, це вже понад установлений природою комплекту. У 70% людей з подібною проблемою спостерігається всього 1 зайвий зуб, у 25% пацієнтів таких аномалій може бути дві і тільки у 5% захворювання проявлятися наявністю 3 і більше додаткових зубів.

Як проявляється гіпердонтія

Для сучасної науки наявність зайвих зубів у людини є незрозумілим процесом і точно сказати про природу даної аномалії лікарі не можуть. Зараз існують дві основні гіпотези закладання сверхкомплектних зубів:

 1. У предків людей зубів було більше, по 6 різців на кожній щелепі, тому гіпердонтія може бути проявом атавізму.
 2. Ускладнення при вагітності, коли внаслідок різних причин на стадії ембріонального розвитку в зубної платівці зачаток майбутнього зуба розколюється на дві частини, кожна з яких потім стає окремим зубом.

Але якщо лікарі розходяться в причинах виникнення цього захворювання, то класифікація його форм дуже точна. Зайві зуби виявляються в такий спосіб:

 1. Розташовані в зубному ряду з порушенням положення сусідніх зубів.
 2. Прорізаються на небі, передній частині ясен чи в інших аномальних місцях.
 3. Чи не прорізаються і залишаються в кістковій тканині (Ретінірованние).

Примітно, що надкомплектні зуби можуть мати коронку, повністю нормальну для сусідніх зубів. Наприклад, зайвий різець, ні чим не відрізнятиметься від своїх сусідів по зубному ряду. Але також коронка може мати неправильну форму (шишковидну, горбисту, шиповидную і ін.), В деяких випадках коронка зайвого зуба зростається з коронкою сусіднього.

Симптоми захворювання

Ряд пацієнтів живуть все життя з гіпердонтіей і не мають жодних проблем. Якщо зайві зуби правильної форми і нормально розташовані, вони не впливають на прикус, не заважають лікувати інші зуби, і не призводять до травми слизової оболонки порожнини рота, то їх можна залишити. За своєю природою вони нічим не відрізняються від звичайних постійних зубів.

Але так буває лише у небагатьох пацієнтів, у більшості з них захворювання проявляється наступним чином:

 • порушення мови;
 • виникнення інших аномалій положення зубів (вихід зі свого ряду, поворот навколо осі і т.д.);
 • проблеми з прикусом;
 • зуби, які виступають за свій ряд, можуть постійно травмувати слизову оболонку;
 • проблеми з пережовування їжі.

Якщо надкомплектний зуб не прорізався і залишився в яснах (ретінірованний), то у пацієнта можуть спостерігатися такі ускладнення:

 • зниження міцності альвеолярних тканин, що призводить до розхитування і втрати зубів;
 • розширення кісткової тканини (вибухне кістки), коли зуб залягає близько до краю щелепи;
 • ниючі болі періодичного характеру;
 • розвиток кісти та інші захворювання ясен.

Особливості лікування

Гіпердонтія у кожного пацієнта проявляється по-різному, і її лікування вимагає індивідуального підходу. Як правило, воно складається з двох послідовних операцій. Перша - видалення зайвого зуба, друга - ортодонтичне лікування для корекції розташування інших зубів. Але тут можуть виникнути різні нюанси.

По-перше, оперативне втручання потрібно не завжди. Якщо зайвий зуб не призводить до ускладнень і не заподіює естетичних незручностей, то пацієнт може прожити з ним все життя, не знаючи проблем.

По-друге, якщо зайвий зуб знаходиться поза ряду і призводить до травмування слизової оболонки, його видалення обов'язково, але потім проводиться заповнення кісткової тканини і застосовуються інші заходи для запобігання зсуву прилеглих зубів.

По-третє, при прояві аномалії в зубному ряду спочатку приймається рішення про те, який зуб підлягає видаленню. Якщо надкомплектний зуб має правильну форму і займає більш вигідну позицію, то його логічно залишити і видалити однин із сусідніх постійних. Після цього проводиться ортодонтичне лікування брекетами, капами Инвизилайн або знімними апаратами для повернення до нормального стану сусідніх зубів і запобігання порушенням прикусу або навпаки його нормалізації.

По-четверте, однією з найскладніших операцій вважається видалення не прорізався зуба. Спочатку стоматолог повинен точно встановити його місце розташування і спланувати операцію так, щоб не пошкодити сусідні зуби і мінімально зруйнувати кісткову тканину. Додатково можуть проводитися лікувальні заходи, якщо ретінірованний зуб став причиною запального процесу в яснах або утворилася кіста. Схожої є операція, коли надкомплектний зуб вже сформувався над постійним і заважає тому прорізатися. Якщо він має правильну форму і зайняв нормальне положення, то його залишають, а проводять операцію з видалення зачатків постійного зуба з ясен.

Надкомплектні зуби
Надкомплектні зуби400600
Стоматологія Київг. Киев+38 (044) 236-02-31
Стоматологія Київ150250
2020-06-02https://plombir-dental.com.ua/ua/nadkomplektni-zuby
Оцінка: 
Голоси відсутні

Читайте також

 • Перікоронаріт

  Перікоронаріт

  02.06.20

  При утрудненому прорізуванні зубів спостерігається розвиток захворювання перикоронарита....

 • Периостит

  Периостит

  02.06.20

  Запальний процес в окісті називається періостит, а самі пацієнти часто використовують не...

 • Сіалоаденіт

  Сіалоаденіт

  02.06.20

  Термін сіалоаденіт об'єднує всі види запалення слинних залоз, яких є три пари (основні...

 • Вивих зуба

  Вивих зуба

  02.06.20

  Зуби надійно утримуються на своєму місці за рахунок тканин пародонта, що дозволяє йому...

Оцініть європейську якість і стиль,
не виїжджаючи за межі Києва

Наша відмінність - надання професійної медичної допомоги в атмосфері психологічного комфорту клієнтів. Висока кваліфікація персоналу, сучасне обладнання, індивідуальний підхід і європейський сервіс. Особливу увагу нашим маленьким пацієнтам.

м. Київ

вул. Богдана Гаврилішина, 13/1

Поруч з метро Політехнічний інститут

На перетині проспекту Перемоги