Термін адентия позначає відсутність зубів в нижній і верхній щелепі, вона може бути вродженою чи набутою.
У незначного кількість людей, немає жодного зуба починаючи з народження. Лікарі вважають подібне відхилення від норми вродженим дефектом, що передається у спадок або родовою травмою, яка привела до руйнування зачатків зубів.
Під придбаної або вторинної адентії на увазі втрату зубів вже в дорослому віці. В основній зоні ризику знаходяться пацієнти старше 60 років, у них така аномалія зустрічається в 25% випадків. У віці від 50 до 60 років відсоток людей страждають повною втратою зубів істотно нижче і становить лише 5,5%. А у більш молодий вікової групи захворювання діагностується лише в 1% випадків. Але стоматологи відзначають, що середньостатистичний пацієнт з адентією має тенденцію молодіти, головною причиною цього називають погіршення екології і якості їжі.
Механізм розвитку захворювання
Якщо з первинної адентії все зрозуміло, пацієнт просто позбавлений зубів від народження. Те вторинна адентія розвивається поступово, починаючи з самого раннього віку. Основні причини:
- карієс, пародонтит і інші захворювання порожнини рота, які можуть привести до втрати зубів;
- видалення зубів, як результат запущеного захворювання, коли лікування зуба вже неможливо;
- втрата зубів при операції з видалення пухлини;
- випадання зубів внаслідок перенесеної травми.
Одна або кілька наведених вище причин спостерігаються фактично у кожної дорослої людини, і самі по собі не становлять серйозної загрози. Якщо вчасно провести лікування, і замінити втрачений зуб на протез або імплантат, то загроза адентии буде мінімізована. Але часто люди не надають значення втрати 1-2 зубів, особливо якщо вони не передні і візуально непомітні. У таких місцях починаються процеси атрофування кісткової тканини, яка утримує зуби. В результаті чого ясна стоншується і починає відходити від сусідніх здорових зубів, створюючи сприятливі умови для розвитку захворювань. Таким чином, втративши і не щоб поставити один єдиний зуб, виникає ризик ланцюгової реакції, яка призведе до втрати кількох сусідніх.
Також на розвиток адентії впливає несерйозне ставлення більшості батьків до здоров'я молочних зубів у дітей. Ускладнення захворювань молочних зубів призводять до відхилень постійного прикусу і можуть спровокувати руйнування зачатків постійних зубів.
Якщо адентію не лікувати
Втрата зубів призводить до наступних ускладнень:
- Загальне погіршення стану здоров'я і загострення хронічних захворювань, тому що людина обмежена у виборі їжі, і недоотримує потрібних вітамінів і елементів.
- Неможливість нормально харчуватися впливає на травну систему, щоб уникнути проблем, потрібно постійно дотримуватися спеціальної дієти.
- Кісткові тканини атрофуються, тому що не отримують належну при жуванні навантаження. Чим довше не лікувати адентію, тим складніше потім буде виконати протезування через атрофування альвеолярних тканин.
- Відбувається зміна особи. З'являються передчасні зморшки, щоки западають, зміщуються лицьові м'язи, змінюється форма губ.
Якщо мова йде про первинну адентії, то відсутність молочних зубів у дитини призводить до сильних змін особи. Спостерігається укорочена нижня губа, щелепи навпаки видаються вперед, обличчя зменшується по висоті, щоки можуть запасти і інші відхилення.
Способи лікування
Починати лікування повної адентії слід якомога раніше, при первинній формі захворювання протезування у дітей виконують в 3-4 роки. Для дорослих починати лікування можна відразу після постановки діагнозу, тому що очікування призводить до стоншення кісткової тканини, і її відновлення зажадає додаткової хірургічної процедури.
Для відновлення обох зубних рядів застосовують такі способи:
- Знімне протезування. Сучасні вставні щелепи виглядають естетично і не вимагають трудомісткого догляду, для їх комфортного носіння розроблені спеціальні препарати. Цей метод хороший тим, що підходить усім, а лікування проводиться швидко і за доступною ціною.
- Умовно-знімне протезування, коли протез закріплюється в роті пацієнта спеціальними зачепами, які встановлені на імплантатах. Для такої операції важливо, щоб кісткова тканина мала достатню ширину і висоту, або доведеться додатково її наростити, провівши операцію синус ліфтингу. Така конструкція передає часткове навантаження на щелепи, що зупиняє процеси стоншування кісткової тканини. Протез називається умовно-знімним, тому що витягти його можна тільки в кабінеті стоматолога.
Є і третій варіант - установка штучних зубів на імплантатах, але таке лікування буде дорогим і займе багато часу. Все ж краще вчасно протезувати втрачені зуби, щоб таким чином зберігати сусідні.