Стоматология КиевСтоматологическая клиника Plombir Dental

Периостит

02.06.2020

Запальний процес в окісті називається періостит, а самі пацієнти часто використовують не зовсім вірне визначення - флюс. У порожнині рота окістя є сполучною тканиною, яка закриває практично всю кісткову тканину і відповідає за її зростання і прикріплення м'язів і сухожиль.

Периостит

У зовнішньому шарі окістя міститься велика кількість кровоносних судин, тому її запалення може швидко пошириться по всій щелепи, а гнійна форма періоститу небезпечна зараженням крові. Запущений періостит може перейти на кісткову тканину і привести до її необоротною деформації.

При периостите пацієнт відчуває постійний ниючий і періодичну гострий біль в області вогнища запалення. Спостерігається почервоніння і набряклість губи або щоки, може розвинутися абсцес (гнійний мішок). Температура тіла підвищується на 1-2 градуси, через сильного болю стає утрудненою мова і прийом їжі. При утворенні свища гній потрапляє в порожнину рота або в кров, це викликає загальне зниження імунітету, головні і м'язові болі, може привести до запальних процесів по всьому організму.

Причини захворювання

Стоматологи виділяють наступні причини розвитку періоститу:

 1. Сильні травми щелепи, зазвичай це переломи, тріщини і забиті місця, які призвели до пошкодження окістя.
 2. Інфекційна поразка альвеолярних тканин, коли хвороба через кровоносні судини потрапила в порожнину рота.
 3. Запалення всередині зуба після декількох невдалих спроб лікування каналів.
 4. Нагноєння на поверхні щелепи при неправильному видаленні зуба.
 5. Запущене захворювання зубів, яке призвело до поразки пульпи і кореня.

Найчастіше причиною периостита є хвороба зуба, з якого інфекція перейшла в окістя. Тому найкращою профілактикою гнійного запалення окістя вважається правильна гігієна порожнини рота і своєчасне звернення до стоматологічної клініки при підозрі на карієс, гінгівіт і інші захворювання. Найкраще регулярно відвідувати профілактичні огляди, що дозволяє виявляти захворювання порожнини рота на ранній стадії і проводити своєчасне лікування.

Види периостита

Залежно від протікання захворювання періостит поділяють на гострий (серозний, гнійний, дифузний) і хронічний. Між собою ці форми хвороби розрізняються наступним чином:

 • Серозний. Запалення розвивається за 1-3 дні, для нього характерне невелике припухання ясен в області ураженого зуба. Під час читання при порушенні покривів слизової оболонки в порожнину рота виділяється серозний ексудат і застійна кров. Ці виділення не завдають сильної інтоксикації організму, наслідки такої інфекції можна зняти терапевтичними методами. При жуванні на уражений зуб пацієнт може відчувати сильний біль, можливо невелике підвищення температури тіла. Головне в лікуванні серозного періоститу вчасно усунути вогнище інфекції в ураженому зубі і зняти запалення, поки захворювання не перейшло в гнійну форму.
 • Гнійний. Наступна стадія після серозного періоститу, коли ексудат стає гнійним. Ці процеси відбуваються протягом 2-3 днів, час залежить від імунітету і віку, у дітей гнійний періостит розвивається швидше. Гній призводить до відшарування окістя і її розсмоктуванню, а по периметру вогнища інфекції утворюється молода ороговевшая тканину, так відбувається формування гнійного мішка. При скупченні надлишкової кількості гною виникає свищ, через який він потрапляє в кровоносні судини і порожнину рота, що призводить до подальшого поширення інфекції. Захворювання супроводжується постійними ниючими і гострими імпульсними болями, в зоні ураження спостерігається сильна набряклість з почервонінням, температура тіла підвищується і спостерігається загальне погіршення здоров'я пацієнта.
 • Дифузний. Наступна стадія гострого періоститу, при якій гнійне запалення вражає велику частину щелепи. Це найнебезпечніша форма даного захворювання, вона може призвести до незворотних наслідків в порожнині рота і організмі пацієнта в цілому.
 • Хронічний. Доставляє мінімум занепокоєння, виявляється нетривалими ниючі болями або несильним болем при натисканні на уражений зуб або ділянку ясен. При цій формі періоститу може спостерігатися невелике ущільнення на яснах з почервонінням. Симптоми виникають періодично і можуть спостерігатися протягом 4-8 місяців. Головна небезпека хронічного періоститу в можливості перейти в гостру форму при наступному загостренні.

Лікування

Методика лікування залежить від форми захворювання. При хронічному і гострому серозному периостите потрібно провести лікування ураженого зуба і зняти запалення в окістя медикаментозними засобами, також можливе застосування фізіотерапевтичних процедур.

Лікування гнійного і дифузійного периостита проходить в кілька етапів. Спочатку видаляють уражений зуб, лише в поодиноких випадках він ще підлягає відновленню. Потім розкривається ясна в місці запалення, і стоматолог вичищає весь гній і видаляє уражені тканини, після чого застосовуються спеціальні знезаражувальні препарати. Тільки повне видалення інфекції може гарантувати перемогу над хворобою, тому після операції пацієнт повинен дотримуватися особливий режим догляду за порожниною рота і відвідати стоматолога ще кілька разів для перевірки на рецидив.

Після хірургічного лікування часто потрібно видалити крім ураженого зуба ще й кілька сусідніх, а також провести відновлення альвеолярних тканин. Тому після гострого гнійного періоститу, особливо дифузійної форми, пацієнтам часто потрібне додаткове лікування для відновлення нормальної функціональності порожнини рота.

Периостит
Периостит400600
Стоматология Киевг. Киев+38 (044) 236-02-31
Стоматология Киев150250
2020-06-02https://plombir-dental.com.ua/peryostyt
Оцінка: 
Голоси відсутні

Читайте також

 • Перікоронаріт

  Перікоронаріт

  02.06.20

  При утрудненому прорізуванні зубів спостерігається розвиток захворювання перикоронарита....

 • Периостит

  Периостит

  02.06.20

  Запальний процес в окісті називається періостит, а самі пацієнти часто використовують не...

 • Сіалоаденіт

  Сіалоаденіт

  02.06.20

  Термін сіалоаденіт об'єднує всі види запалення слинних залоз, яких є три пари (основні...

 • Вивих зуба

  Вивих зуба

  02.06.20

  Зуби надійно утримуються на своєму місці за рахунок тканин пародонта, що дозволяє йому...

Оцініть європейську якість і стиль,
не виїжджаючи за межі Києва

Наша відмінність - надання професійної медичної допомоги в атмосфері психологічного комфорту клієнтів. Висока кваліфікація персоналу, сучасне обладнання, індивідуальний підхід і європейський сервіс. Особливу увагу нашим маленьким пацієнтам.

м. Київ

вул. Богдана Гаврилішина, 13/1

Поруч з метро Політехнічний інститут

На перетині проспекту Перемоги