Стоматология КиевСтоматологическая клиника Plombir Dental

Синдром больової дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба

02.06.2020

Ми постійно здійснюємо руху нижньою щелепою, коли їмо, говоримо, посміхаємося і т.д. Тому м'язи обличчя завжди знаходяться в роботі, а за їх правильне функціонування відповідає скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС), який забезпечує нижню щелепу рухливістю. Порушення в його роботі призводять до постійних болів при розмові або прийомі їжі, подальше прогресування захворювання обмежить рухливість нижньої щелепи і може дати ускладнення на хребет.

Дисфункція СНЩСС

Причини запалення

Проблеми з скронево-нижньощелепного суглобом можуть бути обумовлені наступними причинами.

 • Травма черепа при пологах. Дитячий череп дуже пластичний і після пологів його форма коригується, але якщо ці процеси будуть порушені, то одним з ускладнень буде порушення роботи щелепного суглоба.
 • Травма черепа, яка призвела до часткового зсуву нижньої щелепи щодо верхньої. Складно діагностується, але має суттєвий вплив на прикус і розвиток дисфункції СНЩС.
 • Порушення прикусу, до нього приводять різні причини (травми, аномалії розташування зубів, неправильна установка зубних протезів, втрата зубів і ін.) Як результат, щелепи не змикаються нормально і суглобовий диск поступово деформується, приводячи до дисфункції.
 • Хвороби хребта, які можуть дати різні ускладнення, в тому числі і на роботу нижньої щелепи.
 • Порушення нормальної роботи суглоба через остеоартриту і аналогічних захворювань, що вражають хрящову тканину.
 • Реакція на сильний стрес, яка проявляється у вигляді постійної напруги лицьових м'язів.

При цьому захворюванні завжди проводиться комплексна діагностика, тому що причини порушення роботи СНЩС безпосередньо взаємопов'язані між собою. А провести лікування можна тільки в тому випадку, коли усунуті всі фактори порушення роботи щелепного суглоба.

Симптоми і наслідки

Розвиненіша порушення роботи СНЩС проявляється наступним чином:

 • Клацання, скрегіт і інші аномальні звуки, якими супроводжується рух щелепи.
 • Швидка втома м'язів обличчя.
 • Різкий біль в області вуха, шиї, може віддавати в плече. На початковій стадії проявляється при широкому відкриванні рота або щільному стисненні зубів, поступово стає постійною при прийомі їжі або під час розмови.
 • Порушення рухливості СНЩС, може зменшитися амплітуда відкривання, зуби не будуть повністю замикатися, щелепу заклинює.

Крім цього дисфункція може проявлятися через періодичні зубні або головні болі, погіршення слуху, запаморочення. При запальних процесів спостерігається набряклість обличчя.

Способи лікування СНЩС

Існує комплекс заходів, які дозволяють зняти хворобливі відчуття, але це лише тимчасове вирішення проблеми. Єдиний спосіб вилікувати порушення в роботі скронево-нижньощелепного суглоба це усунути причину захворювання для чого слід звернутися до фахівців і пройти комплексне обстеження. Після цього складається план лікування, і виконуються наступні дії:

 1. Біль в суглобі виникає через його зміщення, яке в свою чергу викликано неправильним положенням щелепи. Виправити проблему можна за допомогою спеціальної шини або капи, яку стоматолог виготовить виходячи з клінічної ситуації пацієнта. Носіння такого пристрою дозволить стабілізувати становище головки нижньої щелепи в ямці, що дозволить зняти больові відчуття і нормалізує тонус м'язів обличчя. Це початкова стадія лікування, яка зупинить розвиток захворювання, і зніме симптоми.
 2. У 70% випадків в дисфункції СНЩС призводить порушення прикусу, тому після стабілізації пацієнта спеціальними шинами слід перейти до наступної стадії - ортодонтичного лікування. Це тривалий процес, який може розтягнутися на 10-12 місяців або навіть більше. Суть цього лікування в тому, щоб відновити нормальний прикус за рахунок корекції положення зубів. Для цього застосовують знімні і незнімні коригувальні апарати. Крім цього може знадобитися протезування втрачених зубів. У деяких випадках показано видалення нижніх зубів, наприклад в разі їх надкомплектні.
 3. При запалення або неможливості виправити положення суглоба потрібне хірургічне втручання. Є три види операцій, які проводяться стоматологами в цьому випадку. Перша - прокол спеціальною голкою для отримання доступу до щелепної ямки і промивка лікарськими препаратами. Другий - введення спеціального зонда і хірургічного пристрою, щоб провести очистку від пошкоджених тканин і повернути захисний хрящової диск в нормальне положення. Третій - операція на відкритому суглобі, застосовується, якщо суглоб сильно пошкоджений або почала утворюватися пухлина. Такий метод оперативного втручання найбільш травматичний, але зате дає хірургу повний доступ для максимально ефективного впливу.

Кожен випадок запалення СНЩС є унікальним і вимагає індивідуального підходу. Правильно проведене лікування дозволяє повністю усунути захворювання і виключити його повторення.

Синдром больової дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба
Синдром больової дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба400600
Стоматология Киевг. Киев+38 (044) 236-02-31
Стоматология Киев150250
2020-06-02https://plombir-dental.com.ua/bolova-dysfunkciya-shchelepy
Оцінка: 
Голоси відсутні

Читайте також

 • Перікоронаріт

  Перікоронаріт

  02.06.20

  При утрудненому прорізуванні зубів спостерігається розвиток захворювання перикоронарита....

 • Периостит

  Периостит

  02.06.20

  Запальний процес в окісті називається періостит, а самі пацієнти часто використовують не...

 • Сіалоаденіт

  Сіалоаденіт

  02.06.20

  Термін сіалоаденіт об'єднує всі види запалення слинних залоз, яких є три пари (основні...

 • Вивих зуба

  Вивих зуба

  02.06.20

  Зуби надійно утримуються на своєму місці за рахунок тканин пародонта, що дозволяє йому...

Оцініть європейську якість і стиль,
не виїжджаючи за межі Києва

Наша відмінність - надання професійної медичної допомоги в атмосфері психологічного комфорту клієнтів. Висока кваліфікація персоналу, сучасне обладнання, індивідуальний підхід і європейський сервіс. Особливу увагу нашим маленьким пацієнтам.

м. Київ

вул. Богдана Гаврилішина, 13/1

Поруч з метро Політехнічний інститут

На перетині проспекту Перемоги